Psycholog czy może psychoterapeuta?

Psycholog legnica Logo

Potrzebuję pomocy psychologa czy psychoterapeuty? W swojej praktyce często spotykam się z takim pytaniem. Poniżej krótki opis dwóch odrębnych zawodów.

Kto to jest psycholog?

Psycholog to absolwent magisterskich studiów psychologicznych. W trakcie 5-letniej edukacji nabywa odpowiednią wiedzę teoretyczną (często również praktyczną) na temat psychiki ludzkiej, zachowań i motywacji. Psycholog może zajmować się diagnostyką psychologiczną, do której może wykorzystywać narzędzia psychologiczne. Psycholog może także zajmować się poradnictwem psychologicznym (szkoły, poradnie), jednak bez przygotowania psychoterapeutycznego (dodatkowego szkolenia – zazwyczaj 4 letniego) nie ma kompetencji do prowadzenia psychoterapii.

Kto to jest psychoterapeuta?
Psychoterapeuta powinien być wysoko wykwalifikowanym specjalistą, który po studiach wyższych (humanistycznych, najczęściej psychologii) uczestniczył dodatkowo w co najmniej kilkuletnim (zazwyczaj 4 lub 5 letnim) specjalistycznym szkoleniu, na które składa się własna psychoterapia, warsztaty teoretyczne i praktyczne, praktyka pod superwizją oraz staż kliniczny. Może też nim być osoba w trakcie szkolenia, po trzecim roku lub następnych latach szkolenia atestowanego przez PTP (zgodnie z NFZ). W tej dziedzinie panuje niestety chaos, gdyż istnieją różne szkoły, organizacje oraz stowarzyszenia oferujące rozmaite kursy, będące świadectwem odbycia pewnego programu szkoleń (ale warunki ich otrzymania znacznie się od siebie różnią -od przejścia czasochłonnych procedur, do odbycia względnie krótkich np. kilku tygodniowych warsztatów). W tej sytuacji najbardziej cenione w Polsce jest ukończenie szkoleń psychoterapeutycznych rekomendowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne lub atestowanych przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Lista rekomendowanych przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne ośrodków szkolących w psychoterapii znajduje się tutaj
Zawód psychologa czy psychiatry jest odrębnym zawodem.

Write a Reply or Comment

Your email address will not be published.

TOP